Sameček versus samička
Přemýšlíte o koupi žaka. Jednou z častých dotazů je i to, jaké pohlaví vlastně zvolit. Které z nich je učenlivější? Které je přítulnější a hodnější?...
Samečci a samičky se na první pohled od sebe liší jen málo. Samička mívá menší hlavu, zobák a tělo než sameček
Koupíte -li si mládě žaka u chovatele, mnohdy nevíte, zda jste si domů přivezli samečka či samičku. Stoprocentní určení pohlaví vám provede pouze veterinář endoskopicky nebo z DNA papouška. Někteří chovatelé nabízejí určení pohlaví papouška, ale musíte si něco málo doplatit. Pokud vám jde hlavně o to, aby váš papoušek mluvil a byl příjemným společníkem, je pohlaví papouška nedůležité. Obě pohlaví jsou stejně talentovaná a učenlivá.
Buďte ale připraveni na to, že váš papoušek si někohoz rodiny oblíbí více a někoho méně. Většinou se dá říct, že jednoho člověka si vybere jako partnera, miluje ho a ostatní pouze toleruje. V určitých obdobích si může svého "partnera" chránit a být k ostatním agresivní (to platí hlavně u samečka). Také je takovým nepsaným pravidlem, že samečci si většinou oblíbí ženu, samičky muže, ale samozřejmě může to být i obráceně, záleží na mnoha faktorech. Každý chovatel vám také řekne něco jiného. Toho, koho bude papoušek milovat a koho nenávidět si zvolí sám a to podle kriterií, která se nedají předem odhadnout.
Názor z www.ifauna.cz :
Pohlaví se dá poznat i podle velikosti a tvaru hlavy a podle světleji zbarveného břicha u samice, viz foto (samec vlevo samice vpravo)
Teorie určení pohlaví žaka kongo podle oka
obr. č. 1: samička obr. č. 2: sameček
obr. č. 3: samička
obr. č. 4: sameček
Podívejte se na oko vašeho žaka, musíte ho sledovat ze strany. Je důležité, aby k vám bylo i celé tělo z profilu, nejenom hlava. Okolo celého oka vede tenká černá linka, která lemuje oční bulvu. Tato teorie spočívá v tom, že samičky mají tuto tenkou linku rovnoměrně silnou kolem celého oka a samečci mají malý černý trojúhelník v rohu oka (v nejbližším místě oka, které je k zobáku), dá se tedy říct, že linka je širší směrem k zobáku.
I u samečků se na první pohled může někdy zdát, že je linka rovnoměrná jako u samiček (obr. č. 4). Jestliže se ale díváte na papouška déle, linka se mění, až uvidíte trojúhelník nebo širší linku v rohu oka. Stresovaný nebo polekaný sameček může mít černou linku podobnou lince samičky. Stačí počkat pět minut, až se papoušek uklidní, a trojúhelník se stane viditelný.
Oko samičky se nemění. Tenká čára je pořád stejná. Některé samičky vypadají, že mají také trojúhelník v koutku oka (obr. č. 3), což je možné, ale tento trojúhelník není nikdy tak zřetelný jako u samečků.
Toto není pokus nahradit DNA nebo endoskopii, pouze metoda použití jako užitečná narážka.